
Valgfaget Håndværkeren tilbydes i samarbejde med Murermester Peter Juul. Formålet med faget er, at du tilegner dig kundskaber og færdigheder indenfor forskellige emner indenfor murer- og tømrerfaget, herunder:
Håndværkeren 2. halvår mødeplan
Murermodul
I skal bygge forskellige projekter og herunder prøve forskellige sider af murerfaget. I vil på modulet bl.a. lære at mure, vandskure, opsætte klinker og arbejde med fliselægning.
Tømrermodul
❱ TØMRERMODUL
I skal bygge forskellige projekter og herunder prøve forskellige sider af tømrerfaget. I vil på modulet skulle bygge bl.a. borde/bænkesæt, legehuse og pavilloner.


I skal primært (ca. 80% af tiden) selv arbejde i praksis med Tømrer- og Murerfaget, men I får også koblet en del teori på om materialevalg og materialers forskellige egenskaber.